V r. 2011 jsme vybudovali zimní zahradu v našem sídle v objektu DPS ve Vizovicích.
Projekt byl spolufinancovaný Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova skrze Místní akční skupinu Vizovicko a Slušovicko,o.s. celkovou částkou 541 500,- Kč.
Získali jsme více prostoru pro setkávání a relaxaci našich klientů a jejich rodin.
Ačkoliv to dnes mnohdy už tak nevypadá, je člověk stále součástí živé přírody. Naše tělo se stále řídí zákony a rytmy, které platí od pradávna pro nás i ostatní živočichy. Potřeba rozmanitosti v prostředí a souhry denního režimu s rytmy v přírodě je i u současného člověka stále stejná jako byla pradávno.
Staří lidé, kteří jsou donuceni odejít z místa, kde strávili celý život, po přestěhování často propadají depresi. Pro úspěšnou péči o člověka trpícího demencí je nezbytné zajistit mu strukturovaný rytmus dne.
Pozorovat jak něco roste, jaké má biorytmy a potřeby, pomáhá člověku pochopit a uvědomit si svoje vlastní potřeby. Člověk mimoděk relaxuje a přirozeně se naladí na rytmus dne a noci. I pasivní vnímání zeleně, její vůně a zvuků přírody má nedocenitelný vliv na psychiku člověka.
Rostliny v zahradě nám dávají naději, že nás každý den potká něco nového, pěkného. Každý den nás zahrada obdaruje nějakým překvapením. V zahradě nacházíme podněty pro všechny smysly. Rostliny, které jsou hmatově, čichově nebo chuťově zajímavé mohou oživovat dlouhodobou paměť.
Naši klienti mnohdy strávili dlouhou dobu v nemocnici nebo v různých zařízeních, a byli dlouho drženi stranou od veřejných zahrad. Nyní budou schopni navštívit zahradu smyslů a sdílet příjemný čas s ostatními.
Pokud přizpůsobíme lidem trpícím demencí zahradní prostředí a umožníme jim jeho využívání, otevíráme další z bran oddělující jejich svět od světa našeho, další krůček do běžného života.
Zahradní terapie spočívá v zahradničení, tedy v pěstování rostlin a péči o ně. Tato činnost přináší klientům, nový zájem, práci a tedy i pocit vlastní nezávislosti. Člověk se přenese v čase do doby, kdy věděl kdo je a kdo ho má rád.
Proto počítáme v naší zahradě i s produkční plochou. Můžeme ji částečně vytvořit i formou vyvýšeného záhonu pro zeleninu. Chceme do zahrady nasadit pestrobarevné květiny, voňavé bylinky, bobulovité keře a stromy. Je nutné se však vyvarovat tmavým zákoutí, které mohu evokovat negativní asociace a jedovatým rostlinám.
Mít možnost přímého vstupu do bezpečné zahrady, kde máme do péče svěřené klienty na dohled, nabízí mnoho výhod jak pro klienty, tak úlevu pro jejich pečovatele. „Práce“ a pobyt v zahradě může pomoci uvolnit napětí, stres, uvolnit neklid při zlosti nebo velké potřebě osob trpících demencí chodit. Opět, tak jak při veškeré péči o naše klienty, je nutné zohledňovat biografickou anamnézu a životní příběh.